top of page

Психологічною службою закладу створено три телеграм канали для інформування, надання корисних посилань, психологічної підтримки цільового призначення .
Нижче надано посилання на канали:
1. Для учнів https://t.me/+GAdb02AnaThiYTgy
2. Для педагогів https://t.me/+MxuqnJqGrDNlM2Zi
3. Для батьків https://t.me/+v1QetGwgyRFhZWRi
З повагою та любов'ю до кожного з Вас 

ЯК ДОМОМОГТИ ДІТЯМ ПЕРЕЖИВАТИ ТРИВОЖНІСТЬ ТА НЕВИЗНАЧЕНІСТЬ?

 У дітей дуже пластична психіка, що дає їм можливість пристосовуватися до довкілля набагато легше та швидше за дорослих. Так, у них часто виникають стани тривожності та невизначеності. Проте якщо дитина зростає в доброзичливій та люблячій сім’ї, вона здатна самостійно пережити ці стани – несвідомо, за допомогою малюнка, ліплення, танцю, співу, гри та навіть бігу чи стрибання.

 

 Звісно, увага дорослих до потреб дитини надзвичайно важлива. Адже саме вони допомагають дитині формувати та вирощувати емоційний інтелект, який дуже знадобиться їй із роками. Ми можемо аналізувати стан та емоції дитини та називати їй словами те, що вона відчуває в моменті. Це навчить її бути уважною до себе й розуміти власні емоції та потреби.

 

 А ще дітям потрібен відпочинок. Можливо, це щось крамольне, проте, якщо дитина перевантажена, у неї виникає почуття тривожності, яке згодом може переростати в стрес чи невроз. Дайте їй можливість відпочити – узяти додатковий вихідний, пропустити перший урок, щоби виспатися, не зробити сьогодні домашнє завдання, якщо бачите, що в неї немає сил.

 

 З підлітками з одного боку, простіше, бо з ними вже можна говорити про емоції практично на рівних, а з іншого – ще складніше. У них гормональні перепади, перші “дорослі” проблеми й переконання, що ніхто ніколи до них не стикався з такими проблемами. Батьки теж уже починають підвищувати свої вимоги, хоча підлітки так само як і молодші школярі, потребують уваги, турботи та додаткового відпочинку.

 

_За матеріалами зі статті психологині
                                                    Олени Здрілько_

ЗАНЯТТЯ "ПСИХОЛОГІЧНА ПІДТРИМКА УЧНІВ У ПЕРІОД ВІЙНИ" 

Вправи на зняття напруги, тривоги:

  1. Вправи на дихання:

  • "Вдох на 4, видих на 6"

  • "Квадратне дихання" (дихання по квадрату, а саме вдих на 4, пауза на 4, видих на 4, пауза на 4)

  2. Вправа на заспокоєння, переключення уваги
        "5 відчуттів":

  • назви 5 речей, які можна побачити;

  • назви 4 речі, до яких можна доторкнутися;

  • назви 3 речі, які можна почути;

  • назви 2 речі, які можна понюхати;

  • назви 1 річ, яку можна посмакувати

  3. "Малюємо свою тривогу і перетворюємо її на щось прекрасне!"

(у вигляді каракуль малюємо  свою тривогу, хвилювання, страх, а потім, створюючи якийсь образ, домальовуємо, розфарбовуємо і аналізуємо щось хороше, прекрасне)

  4. Медитація "Безпечний простір" https://youtu.be/yK_mNQkHaBI

ДИТИНА НЕ САМА: ТЕЛЕГРАМ-БОТ ДЛЯ ПРИХИСТКУ ДИТИНИ У СВОЇЙ РОДИНІ

   За ініціативи Дарії Герасимчук Офіс Президента України спільно з ЮНІСЕФ та Міністерством соціальної політики України створили чат-бот "Дитина не сама".
  Бот орієнтований на допомогу неповнолітнім дітям у складних ситуаціях воєнного часу. Тут можна знайти інформацію про те, як прихистити дитину, що робити у випадку, якщо вона загубилася або ви її знайшли.
   Крім того, у боті є контакти гарячої лінії підтримки дітей, сімей та соціальних працівників.

СПОСОБИ ПОДОЛАННЯ СТРАХУ

      Турбота про дитину неможлива без турботи про дорослих, які з нею поряд. Саме від психологічного стану дорослих людей, їхньої ресурсності, залежить стан дитини (власної чи учнів та вихованців). Група волонтерів-психологів, що реалізує проєкти для дітей, створила телеграм-канал “Подбай про себе”, метою якого є підтримання психічного здоров’я українців.

     Щодня тут публікують максимально легкі та користі поради з питань безпеки, психології, цікаві факти та спостереження.

   Відчувати страх – нормально, адже це природне почуття.
    Страх має різні прояви інтенсивності:

  • Тривога – тривалий невиразний страх щодо майбутніх подій.

  • Занепокоєння. У цьому стані емоційно відчувається логічний перебір майбутніх негативних варіантів розвитку подій та варіантів, як можна з ними впоратися.

  • Переляк – раптовий страх від несподіваного подразника. Як зазначають фахівці, кожен українець відчув його в момент, коли вперше почув вибухи від ворожого вторгнення. 

  • Паніка – короткочасний і дуже сильно виражений страх, який виникає у хвилину небезпеки, супроводжується вираженими фізіологічними та поведінковими проявами. 

  • Фобія – сильно виражений нав’язливий страх, який загострюється в певних ситуаціях і не піддається логічному поясненню. 

Складніше впоратися зі страхами. Деякі з них, як кажуть фахівці, минуть після війни. З деякими потрібно працювати із психологом.



МУЗИКА ДЛЯ МАЛЮКІВ
(АНАСТАСІЯ КОМЛІКОВА)

   У найтяжчі часи приходить глибинне усвідомлення, що майбутнє народу, нації - це діти. І ці слова позбавляються пафосу, насичуються прямим і дуже точним змістом.

   Ми розуміємо, наскільки важливо годувати і виховувати, оберігати та навчати наших маленьких українців і україночок у будь-якому куточку світу, щоб вони росли патріотами своєї держави, мали високий рівень культури та вірні життєві цінності і просто були щасливими людьми.

  Саме тому, ми відкриваємо вільний доступ до матеріалів однієї з провідних українських методик для дітей 3 -7 років "Музика для малюків" композитора, кандидата мистецтвознавства, лауреата премії ім.Косенка - Анастасії Комлікової.

 Поєднання співу, руху, гри та навчального компоненту - радість, позитив та розвиток!
 

  Просто включайте відео і ваше заняття одразу наповниться музично-розвивальним змістом.

Всі рухи, слова, музика та методичні матеріали в одному відео.

   Музика для малюків - це саме той україномовний професійний та якісний контент, який так потрібен в усьому світі для проведення занять з дітками з України.
 

Музика для малюків -1
 

  Інструкція:

  1. Перейти за посиланням.

  2. Авторизуватися.

  3. Обрати кількість - 1.

  4. Натиснути на кнопку КУПИТИ ( ціна 0 грн )

  5. Перегляд матеріалу.

 Активісти створили короткі анімаційні відео для дітей і дорослих із демонстрацією дуже простих вправ, що допоможуть заспокоїтися і психологічно себе підтримати.

Добірка складається з 20 роликів, їх можна завантажити за цим посиланням, а також переглянути ниже чи на ютуб-каналі nus.org.ua.

   ”Стійкість для стійких” – назва всіх проєктів, які я створюю в цей час, – каже співавторка відео, сімейна й дитяча психологиня Світалана Ройз. –  Ми створили 20 маленьких анімацій із 10-20-секундними вправами-практиками, щоб у стресових ситуаціях повертати собі спокій.         Механізм стресу тілесний – у всіх практиках ми впливаємо на різні частини тіла, на м’язову активність, рухомість, робимо дихальні практики. 

 У стресі та паніці ми відчуваємо себе безпорадними. Коли з’являється можливість щось самим робити, хоч на щось впливати – ми повертаємо собі силу”. 

  Практики можуть виконувати як діти, так і дорослі. Окрім того, їх можна використати як вправи для руханок.

ПОВЕДІНКОВІ ОСОБЛИВОСТІ ПІДЛІТКІВ-ПЕРЕСЕЛЕНЦІВ: КОРИСНА ІНФОРМАЦІЯ ВІД ПСИХОЛОГІВ

       Психологи телеграм-каналу «Підтримай дитину» підготували інформацію про поведінкові особливості дітей-переселенців.

       Підліткам можуть бути властиві:

У підлітковому віці відбувається розчарування в батьках. Якщо у підлітка не склалися довірливі відносини з рідними, тоді вони шукають такі стосунки за межами родини, серед однолітків або старших за віком знайомих. Які будуть наслідки – залежить від середовища. Якщо підліток потрапляє у антисоціальну спільноту, тоді наслідки можуть бути руйнівні для його/її фізичного та психічного здоров’я. Якщо у підлітка є позитивне оточення, це матиме сприятливий вплив на його/її поведінку:

  • бурхливі реакції;

  • завмирання;

  • замикання в собі чи жалість до себе;

  • намагання уникати контактів;

  • групування із ровесниками, щоб не бути на самоті;

  • страх залишатися самому;

  • пошук винних;

  • глибоке відчуття горя;

  • відчуття сорому чи провини за те, що не вдалося чи не було можливості допомогти постраждалим;

  • реакція заперечення;

  • агресивність;

  • деструктивна поведінка (вживання алкоголю, тютюну, наркотичних речовин);

  • бажання виділитися;

  • намагання вчинити щось героїчне;

  • провокаційна поведінка;

  • прояви ризикованої чи самодеструктивної поведінки;

  • відчуття безпорадності та безнадії щодо сьогодення та майбутнього

628a00443c4b2376329867.jpg
photo_2022-03-03_12-25-30.jpg

 

 

 

 

 

 

 

Сімейна й дитяча психологиня Світлана Ройз спільно з ГО “Смарт освіта” і ЮНІСЕФ створили і виклали у відкритий доступ книжку-практикум для дітей і підлітків із 22-ма практиками для відновлення психологічної стійкості.

Завантажити практикум можна за 
цим посиланням.

   “Складні часи роблять дітей більш вразливими й одинокими. Стрес часто робить і дорослих, і дітей безпомічними, та саме зараз ми всі так потребуємо опори на внутрішню силу. Повернення собі сили.

   Діти не завжди можуть сформулювати те, що їх турбує. І, на жаль, саме зараз не завжди можуть прийняти допомогу.

    Ця книжка – практикум для дітей і підлітків, у якій кожне просте завдання може стати містком до відчуття сили, розуміння своїх емоцій. У ній є як заохочення до роздумів, так і конкретні практики з регулювання емоцій.

 Для всієї команди, що працювала над практикумом, так важливо щоб усі ми, діти і дорослі (а цей практикум можна використовувати й дорослим 🙂), відчували більше стійкості, впевненості та сили”, – розповідає Світлана Ройз

МЕТОДИЧНІ РЕКОМЕНДАЦІЇ "ПЕРША ПСИХОЛОГІЧНА ДОПОМОГА. АЛГОРИТМ ДІЙ"

   З огляду на існуючу загрозу психічному здоров’ю учасників освітнього процесу внаслідок збройної агресії російської федерації, команда МОН створила методичні рекомендації 
«Перша психологічна допомога. Алгоритм дій» для педагогічних працівників, психологів і соціальних педагогів закладів освіти.

 «Жорстока війна в Україні безперечно стала стресом для всіх учасників освітнього процесу. Наше завдання – забезпечити належні умови для психологічного здоров’я кожного. Важливу роль відіграє психологічна служба системи освіти, яка має забезпечувати своєчасне, систематичне надання психологічної та соціально-педагогічної підтримки всім учасникам освітнього процесу. Освітяни та здобувачі освіти гідно тримають освітній фронт, тому система освіти має значні можливості для допомоги учасникам освітнього процесу», – зазначив Міністр освіти і науки
Сергій Шкарлет.

   Методичні рекомендації містять такі розділи:

  • перша психологічна допомога: загальна характеристика об’єкту, етапів і психологічних заходів;

  • порушення психічних процесів і ознаки, надання першої психологічної допомоги;

  • протоколи надання першої психологічної допомоги під час переживання негативних психічних реакцій і станів;

  • алгоритм телефонного консультування;

  • корисні матеріали щодо надання першої психологічної допомоги;

  • інформація про психологічну допомогу в умовах війни обласних центрів психологічної служби;

  • техніки емоційної регуляції.

В УКРАЇНІ СТВОРИЛИ "ХАБ СТІЙКОСТІ"  ДЛЯ ПСИХОЛОГІЧНОЇ ПІДТРИМКИ

Що можна знайти у хабі? 

  • Кризову службу психологічної підтримки з фахівцями хабу; 

  • відкриту базу контактів психологів та психотерапевтів; 

  • інформацію про доступні канали психологічної підтримки (українські та закордонні терапевтичні спільноти, телеграм-боти, сервіси); 

  • поради про підтримку для себе і близьких. 

Потребуєте допомоги? Зазирніть у соцмережі "Хабу стійкості", щоб дізнатися про можливості та обрати зручний для себе варіант психологічної підтримки. 

ЯК ЗАСПОКОЇТИ ДІТЕЙ ПІД ЧАС ВІЙНИ. ПОРАДИ ПСИХОЛОГІВ

   Зараз ми всі максимально задіяні в обороні нашої країни та громади, здебільшого діти залишаються сам-на-сам зі своїми страхами.       Поради психологів як заспокоїти дітей під час війни:

- Обійняти та взяти за руку.

- Сказати, що ситуація дуже складна. Сталося те, чого ми боялися. І нам важливо бути дуже зібраними та допомагати один одному. Ми разом. Армія зараз робить усе можливе, щоб ми були у безпеці.

- Ми можемо чути страшні звуки, довкола люди можуть боятися. Можливо, нам потрібно буде перейти у безпечніше місце.

- Запевнити, що все обов’язково владнається.

    Чим заспокійливим зайняти дитину під час повітряної тривоги, якщо ви у сховищі чи ванній кімнаті?

1. Якщо у вас є пупирчата плівка для упаковування, візьміть її з собою. Лопання "пупирок" займає руки та заспокоює багатьох дітей та дорослих.

2. Візьміть з собою простирадло або ковдру. Сядьте, обніміть дитину та накрийтеся разом з головою, створивши "халабуду". Залиште шпаринку, для надходження свіжого повітря. В такій халабуді можна грати в різні ігри, бавитись ліхтариком, розповідати казки, тихенько співати.

3. Руки також можна зайняти м'яким пластиліном, м'ячиком-антистресом або іншою тактильною іграшкою.

 

 

 

ЯК КОНТРОЛЮВАТИ ЕМОЦІЙНИЙ СТАН ПІД ЧАС ВОЄННОГО СТАНУ? – ПОРАДИ ПСИХОЛОГІВ

  Досягти внутрішнього спокою допомагають не тільки психологічні засоби, афірмації, візуалізація, йога та медитації. До внутрішнього балансу наближають навіть прості поради. 

  1. Будьте активними. Рух допоможе відчути легкість і надасть енергії.

  2. Вчіться пробачати. Несприятливі ситуації необхідно забувати, а відпустивши минуле ви відчуєте полегшення. 

  3. Домашні справи відволікають. Якщо ви хочете навести порядок у своєму розумі – почніть із дому.

  4. Вчіться віддавати. Допомагаючи іншим ми стаємо більш гармонійними.

  5. Читайте. Читання розширює світогляд і дарує емоції, що сприяють покращенню вашого стану. 

  6. Приділяйте час собі. Дозволяйте собі побути наодинці, це допоможе побачити суть думок і прислухатися до підсвідомості. 

  7. Змінюйте себе, а не оточуючих. 

  8. Не шукайте ідеалів. Набуття гармонії не означає, що ви повинні стати ідеальною людиною. 

  9. Робіть життя простим. Не беріть забагато обов’язків і не займайтеся марною діяльністю. Складайте графік і щоденно виконуйте кілька важливих завдань, не дозволяючи дрібним проблемам додавати турбот у ваше життя.

  10. Не поспішайте. Залишайте час для внутрішньої гармонії. Коли ви поспішаєте, ваш розум блокує нові можливості та пригоди.

  11. Любіть усе, що вас оточує. Розвивайтеся, вчіться любити себе та зовнішній світ, живіть активно та розширюйте світогляд.

КОНТРОЛЬ ЕМОЦІЙНОГО СТАНУ ПІД ЧАС ВІЙНИ – ПОЯСНЕННЯ ПСИХОЛОГІВ

 У найскладніший для України час кожен переживає зміни настрою та поведінки під час спричинених воєнними діями подій.

   У психології здатність людини зосереджуватися на важливому та контролювати думки говорить про внутрішню гармонію, завдяки якій емоційний стан не залежить від зовнішніх умов і обставин. Для того, щоб досягти гармонії не треба бути йогом або відлюдником. Проте вміти тримати рівновагу, залишатися спокійним, контролювати себе у важких і неприємних ситуаціях можуть лише ті, хто повністю приймає ситуацію.

  Внутрішня гармонія усуває тривоги та страхи, вона здатна побороти негативні думки, стрес, відсутність задоволення та нещастя, а також надає впевненості й внутрішньої сили.

   Не кожен усвідомлює актуальність внутрішньої гармонії, а ще менша кількість людей знає, що цю навичку можна здобувати.

 Як впливає контроль емоційного стану на людину?

  • Дозволяє ефективно долати повсякденні виклики.

  • Надає внутрішньої сили та впевненості.

  • Налагоджує режим сну.

  • Посилює емоційну та ментальну незалежність від чужої думки.

  • Допомагає ефективно боротися зі стресом, тривогою, гнівом і занепокоєнням.

  • Усуває негативне, марне та неспокійне мислення.

  • Допомагає налагоджувати контакт з іншими людьми.

  • Дозволяє знайти професійний і креативний потенціал

623ad7556fe29120466257.jpg
62b872023dfc0352674380.jpg

ПОРАДИ ЕКСПЕРТІВ ЮНІСЕФ: ЯК ГОВОРИТИ З ДІТЬМИ ПРО СМЕРТЬ БЛИЗЬКОЇ ЛЮДИНИ

      Експерти ЮНІСЕФ створили довідник із порадами, як батьки можуть підтримати та втішити дітей, які через війну часто відчувають страх, смуток, гнів і тривогу.

      Психологи наголошують, що дітям украй потрібне відчуття безпеки та захищеності, яке вони знаходять у своїх батьках, особливо під час кризових подій. Спеціалісти діляться порадами, як правильно провести розмову з дитиною:

     Завантажуйте повну версію посібника «Як говорити з дітьми про війну» за посиланням.

      Нагадаємо, експерти УІРО та Юнісеф розробили «тихі» ігри, що допоможуть відновити емоційний стан дітей:

  • дізнатися, що вже знає та відчуває дитина;

  • зберігати спокій під час розмови;

  • плекати співчуття, а не упереджене ставлення;

  • вчити дитину допомагати іншим, розповідати їй про приклади взаємопідтримки;

  • завершити розмову з турботою, щоб дитина була у стані спокою;

  • надалі регулярно дізнаватися, як дитина почувається;

  • обмежити для дитини доступ негативних новин;

  • дбати про себе, щоб почуватися спокійно і бути для дитини взірцем.

bottom of page